שיטת הלימוד של יוקיוב


 יוקיוב מכיל יחידות לימוד קטנות הבנויות בסגנון ייחודי הנקראות: קיובים. כל קיוב עוסק במספר נושאים מצומצם ,והוא מכיל: פעילות אינטראקטיבית, שאלות סיכום , דפי סיכום. ו"אלבום פתרונות" המכיל את שאלות הבגרות ואת פתרונן . 

 מבנה הקיובים ומבנה כל מרכיביו הוא זהה לכל הקיובים. 


הפעילות האינטראקטיבית:

לתלמיד מוצגים שלושה סגנונות של מלל:

המלל הכחול - מלל זה הוא הלימוד הפרונטלי , הוא מציג את העקרונות , דוגמאות להמחשת העקרונות. 

המלל האדום - דגשים שימו לב, מלל זה מופיע בסוף כל דף לימוד בפעילות האינטרקטיבים , תלמידים שלמדו מיוקיוב טוענים שהמלל האדום  מאוד חשוב.

המלל החום- הערות פיקנטיות , בדיחות ותוספות חידוד והבהרה. המלל החום מסביר את הנושאים בצורה קצת שונה, מכיוון אחר, לעתים הוא עושה זאת בהומור


לפני הצגת העקרונות-  לרוב לפני הצגת הפעילות האינטראקטיבית  קיימות שאלות מקדימות, מהן ניתן להבין את העקרונות עוד לפני שהם מוצגים, גם אם התלמיד לא ענה נכון על השאלות הוא יכול להבין את העקרונות מהפתרונות של השאלות. תלמיד שהבין את העיקרון לבד הרוויח יותר.


הצגת העקרונות- העקרונות הפיזיקליים מוצגים במילים פשוטות ובתמצות . מיד לאחר הצגת העקרונות מופיעים דוגמאות המסברות בהרחבה ובפירוט.


לאחר הצגת העקרונות- לאחר הצגת העקרונות קיימות שאלות אינטראקטיביות מסכמות. עם פתרונות מלאים. 


כדי להקל על תהליך הלמידה בפעילות האינטראקטיבית , קיימים סוגים שונים של שאלות לכולן יש תשובות ופתרונות מלאים . 

לצורך המחשה יוקיוב מכיל מאות אנימציות שפותחו במיוחד כדי להקל על ההבנה.


שאלות הסיכום:

לאחר שהתלמיד סיים את הפעילות האינטראקטיבית , הוא התמודד עם שאלות מבוא , הוא קרא על העקרונות ענה על שאלות מסכמות , לרוב התלמיד מרגיש שהוא הבין את נושאי הקיוב. אך הבנה זו זקוקה לחיזוק והטמעה , לכן בתום הפעילות האינטראקטיבית התלמיד נדרש לענות במילים שלו בקצרה על מספר שאלות פתוחות . העוסקות בנושאים המרכזיים בקיוב. 

לאחר שהתלמיד עונה על השאלות מוצגות לתלמיד פתרונות מלאים של השאלות . במידה ויש לתלמיד מנחה ביוקיוב , קל למנחה לקרא את התשובות של התלמיד שלו ולהבין באלו נקודות התלמיד זקוק לחיזוק. 


דפי הסיכום:

בתוך הקיוב קיים דף סיכום להדפסה זה מכיל את כל העקרונות בהן עסק הקיוב. בנוסף קיים דף סיכום לעריכת התלמיד .

ניתן להוריד את דף הסיכום מתוך הפעילות האינטראקטיבית הדף מופיע בסוף הפעילות. 

תלמידים מרבים להשתמש בדפי הסיכום , בצורות שונות כפי שכל תלמיד מרגיש נכון עבורו.


 

כלים לתמיכה בתהליך הלמידה:

רוב התלמידים לא רגילים ללמוד באופן עצמי , כדי לחזק את הביטחון של התלמידים בתהליך הלמידה וכדי לספק מענה לצורך של התלמיד קיימים ביוקיוב מספר יישומים נלווים . יישומים אלו מאוד משמעותיים ויעילים לתהליך הלמידה. 


פורום ייעודי- בסוף כל דף בפעילות האינטראקטיבית , קיים פורום של שאלות ותשובות העוסק בנושאים או בשאלות שהוצגו בדף. תלמיד יכול ללמוד מהפורום ולהשתמש בו. הפורום מנוהל ע"י נסים בלבד. 


עם יוקיוב התלמיד מכיר את העקרונות בזמנו החופשי , לומד בקצב אישי , ולוקח את האחריות על הלמידה. בכך יוקיוב משמש כלי ללימוד עצמי לבגרות בפיזיקה בהיקף של 5 יח"ל. שינוי אחרון: 9/05/2021, 14:57